Activități desfășurate în Parohia Turcenii de Sus, din județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 18 decembrie 2023, în Parohia Turcenii de Sus, din Protoieria Târgu-Jiu Sud, s-au organizat mai multe activități dedicate. Elevii de la Liceul Tehnologic Turceni au participat la Slujba Acatistului în biserica închinată Sf. Cuv. Parascheva, la invitația Pr. Bușe Petre. De asemenea, elevii s-au spovedit, s-au împărtășit și au cântat colinde, primind din partea parohiei diferite daruri. Totodată elevii, împreună cu profesorii și părinții, au strâns daruri de alimente, haine și jucării care au fost împărțite familiilor nevoiașe din Parohia Turcenii de Sus. La ultima activitate s-au strâns daruri pentru bolnavii Spitalului de Psihiatrie Turceni, pentru a le aduce un strop de mângâiere și bucurie de sărbătoarea Nașterii Domnului Iisus Hristos.