Concertul „Astăzi S-a născut Hristos!”, organizat la Casa de Cultură din Băilești

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de luni, 18 decembrie 2023, Corul Seminarului a prezentat un recital de colinde în cadrul Concertului „Astăzi S-a născut Hristos!”, sub coordonarea domnului Prof. Victor Șapcă. Evenimentul a fost organizat la Casa de Cultură „Amza Pelea”, din Băilești. Apoi, pe scenă a urcat Grupul Psaltic „Sf. M. Mc. Tatiana diaconița” Craiova, dirijat de studenta Ana Nuță. Au mai interpretat elevii și studenții următori: Anastasia Boroată, Andrei Găină și Daniel Guran. În a doua parte, Ansamblul „Cununița” și „Juveții de la Coșuna”, coordonat de Prof. Simona Crețan, a prezentat o suită de dansuri populare și tradiționale.

(Pr. Costel Gavrilă)