Proiectul ,,A fi mai bun înseamnă a dărui”, desfășurat de Parohia Bârzeiu de Pădure, din Protoieria Târgu-Cărbunești

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 20 decembrie 2023, în Parohia Bârzeiu de Pădure, din Protoieria Târgu-Cărbunești, s-a desfășurat proiectul „A fi mai bun înseamnă a dărui”, în parteneriat cu Liceul Teoretic „Tudor Arghezi” din orașul Târgu-Cărbunești. În cadrul evenimentului s-au strâns dulciuri, jucării și hăinuțe care au fost împărțite preșcolarilor de la Grădinița din satul Lihulești, comuna Berlești. Micuții au primit cu bucurie și entuziasm darurile. La finalul acțiunii, Părintele paroh Neagoie Zamfir-Marian a mulțumim tuturor celor implicați în acest proiect: „Mulțumim elevilor de la Liceul din Târgu-Cărbunești care au dăruit din puținul lor și celorlalți, urmând îndemnul Mântuitorului Iisus Hristos care fericește pe cei milostivi. Mulțumim, de asemenea, doamnei director Novac Aurora-Victoria și cadrelor didactice implicate aici pentru efortul depus: Neagoie Andreea, Lupulescu Teodora-Georgiana, Ceaușu Ramona și Pera Ermina Mihaela”.

(Pr. Murgiuc Marius)