Concursul județean „Nașterea Domnului – Colinde”, ediția a IX-a, desfășurat la Târgu-Jiu

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 20 decembrie 2023, la Târgu-Jiu s-a desfășurat Concursul județean „Nașterea Domnului – Colinde”, ediția a IX-a. Organizatorii principali au fost: Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Târgu-Jiu și Casa Corpului Didactic. De asemenea, evenimentul s-a bucurat de implicarea Primăriei Municipiului Târg-Jiu și a Consiliului Județean Gorj. Concertul s-a desfășurat în Amfiteatrul Colegiului Economic „Virgil Madgearu”, din Târgu-Jiu. Dintre cadrele didactice implicate în desfășurarea concursului amintim pe: Pr. Inspector Neofit Stănciulescu, Pr. Prof. Vătafu Ștefan Cristi și domnul Prof. Laurențiu Popovici.

Concursul de colinde a fost destinat elevilor din învățământul preuniversitar, de la școlile și liceele din județul Gorj. Scopul proiectului a fost acela de a promova și păstra datinile și colindele religioase din perioada sărbătorilor de iarnă. De asemenea, activitatea s-a realizat ca semn al iubirii față de ceea ce Dumnezeu a făcut și face pentru oameni. Consursul s-a desfășurat pe mai multe secțiuni și a dorit să răspundă dorinței elevilor de a pune în practică tradiția colindului și de a arăta cât de importantă și de frumoasă este sărbătoarea Nașterii Domnului. La final, toți elevii au primit diplome de participare și diferite daruri, din partea organizatorilor și a partenerilor.