Recital de colinde, susținut de Corala „Nicofonis”, în Parcul Debarcader din Târgu-Jiu

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Corala „Nicofonis” a preoților gorjeni a participat la programul muzical organizat în Parcul Debarcader din Târgu-Jiu, în seara zilei de 21 decembrie 2023. La invitația Prefecturii județului Gorj, Corala „Nicofonis”, condusă de Arhidiacon Prof. Dr. Lăzărică Nicușor, a a adus în atenția celor prezenți o suită de colinde tradiționale, printre care amintim: „În seara de Moș Ajun”, „Gazde mari, nu mai dormiți!”, „Steaua sus răsare”, „Mărire întru cele-nalte” și „Deschide usa, creștine!”. Colindele interpretate au adus bucurie în sufletele ascultătorilor, lucru adeverit și de faptul că aceștia au aplaudat cu multă bucurie.

(Pr. Cruceru Valerian)