Activități dedicate sărbătorilor de iarnă, desfășurate în Parohia Mătăsari II, județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la inițiativa preotului paroh Purcel Dumitru și prin implicarea domnului primar Gheorghe Gașpar, la Mătăsari s-a organizat un spectacol de colinde închinate Nașterii după trup a Mântuitorului Iisus Hristos. Evenimentul s-a desfășurat  în ziua de 22 decembrie 2023, la Casa de Cultură a orașului, sub coordonarea domnului Prof. Nicu Ficiu.

De asemenea, în ziua de 15 decembrie 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii a avut loc împărtășirea copiilor din cadrul Grădiniței Mătăsari. Între parohia Mătăsari II și Grădinița Mătăsari este un parteneriat de colaborare, coordonat de doamna prof. Purcel Aurelia. Copii au înduioșat inimile credincioșilor prezenți prin colinde tradiționale specifice perioadei Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, iar la final părintele paroh Dumitru Purcel a oferit copiilor daruri, exprimându-și bucuria vizitei copiilor.

(Pr. Daniel Foanene)