Slujba de prohodire a părintelui Dolofan Vasile, de la Parohia Polovragi, județul Gorj

Evenimente In memoriam

În ziua de joi, 04 ianuarie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a avut loc slujba de prohodire a părintelui pensionar Dolofan Vasile, de la Parohia Polovragi, județul Gorj. Părintele Vasile s-a mutat la Domnul chiar în ziua în care împlinea 79 de ani. De mic a simțit vocația preoțească, motiv care l-a determinat să urmeze cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă. Imediat după absolvire a fost hirotonit întru preot. Mai întâi, a slujit la Parohia Bumbești Pițic, iar mai apoi a fost preot la Parohia Polovragi, de unde a ieșit la pensie în anul 2012. Părintele s-a remarcat prin multă evlavie și dragoste pentru sfintele slujbe.

Slujba de înmormântare a fost săvârșită de părintele protoiereu Ion Spilcă, al Protopopiatului Târgu-Cărbunești, alături de Arhid. Bogdan Târlea și de un numeros sobor de preoți. Cuvântul de prohodire a fost rostit de părintele paroh Ștoflea Dumitru, de la Parohia Polovragi, în care a evidențiat personalitatea și calitățile preotului Dolofan Vasile. La slujbă au participat câteva sute de persoane, printre care s-au numărat rude, prieteni și foști enoriași ai părintelui.

(Pr. Murgiuc Marius)