Eveniment dedicat Zilei Culturii Naționale, la Craiova

Anunțuri Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 14 ianuarie 2024, începând cu ora 17.00, va avea loc recitalul actorului Emil Broghină, societar de onoare al Teatrului Naţional Craiova: „De la Ovidiu – exilatul de la Pontul Euxin la Mihai Eminescu – Luceafărul din Ţara Mioriţei”. De asemenea, Corul Facultății, dirijat de Lect. univ. dr. Adrian Maziliţa, va prezenta un program muzical, alături de solist Lect. univ. dr. Victor Şapcă.

Evenimentul urmează să se desfăşoare cu ocazia Zilei Culturii Naționale și va avea loc în Sala de Festivități a Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova. Alături de Mitropolia Olteniei și Facultatea de Teologie, partenerii evenimentului sunt: Biblioteca Judeţeană „Alexandru & Aristia Aman” Craiova și Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Filarmonica Oltenia, TVR Craiova. Programul va fi prezentat de doamna Simona Ștefania Mușuroi și înregistrat de TVR Craiova.