Cercul Pedagogic al Profesorilor de Religie, la nivel liceal, din județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 25 ianuarie 2024, a avut loc Cercul Pedagogic al Profesorilor de Religie pentru nivelul de liceu din județul Gorj. Evenimentul s-a desfășurat la Liceul Tehnologic din localitatea Bâlteni. În cuvântul de deschidere, Pr. Prof. Neofit Stănciulescu a transmis mesajul de binecuvântare al Părintelui Mitropolit și a mulțumit doamnei director Prof. Vuc Adela Lavinia pentru găzduire.

În prima parte a programului, Prof. Bălan Nicolae Ionuț a susținut o lecție deschisă la clasa a IX-a, cu tema „Bucurie și responsabilitate în relațiile dintre tineri”. În continuare, Prof. Drăguț Alexandru a prezentat referatul tematic „Instituțiile social-medicale pentru îngrijirea bolnavilor și a celor nevoiași din trecutul bisericii”. În a doua parte a cercului, elevii au susținut câteva momente artistice și culturale, dedicate lui Dincă Schileru, personalitate marcantă a localității Bâlteni de la începutul secolului al XX-lea. La final, în calitate de Inspector de specialitate al ISJ Gorj, Pr. Neofit Stănciulescu a moderat sesiunea de discuții și a prezentat cele mai importante noutăți legislative. Responsabilul cercului a fost domnul Prof. Iliuși Ilie-Marian.