Cercul Pastoral Stănești, din Protoieria Târgu-Jiu Nord, județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 6 februarie 2024, preoții din Cercul pastoral Stănești,  Protoieria Târgu-Jiu Nord, s-au întâlnit la Parohia Bumbești Jiu, unde au săvârșit slujba Sfintei Taine a Maslului. Biserica în care s-a săvârșit slujba are hramul Înălțarea Domnului, iar preot paroh este părintele Cotoi Nicolae. La slujbă a fost prezent și părintele protoiereu Mărăcine Marian-Valentin, care a ținut cuvântul de învățătură, la finalul slujbei, adresându-se deopotrivă preoților și credincioșilor prezenți în sfântul locaș. În cuvântarea părintelui protoiereu, accentul a fost pus pe explicarea importanței pe care Sfânta Taină a Maslului o are în viața creștinilor, pe legătura dintre Spovedanie și Maslu, ca Taine în care ni se iartă păcatele, precum și pe însemnătatea pe care o are păstrarea stării noastre de sănătate, ca dar al lui Dumnezeu. De asemenea, sfinția sa a adus argumente pentru necesitatea conlucrării dintre preot și medic, dintre teologie și medicină, subliniind faptul că vindecarea este dihotomică, referindu-se atât la sufletul omului, cât și la trupul acestuia. În a doua parte a întâlnirii, preoții din Cercul pastoral au dezbătut probleme liturgice și administrative specifice. La final s-a rostit o rugăciune de mulțumire către bunul Dumnezeu.

(Pr. Cruceru Valerian)