Întrunire a Cercului Pastoral Nr. 5, din Protoieria Târgu-Cărbunești, la Parohia Magherești

Evenimente

În după-amiaza zilei de duminică, 11 februarie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în Protoieria Târgu-Cărbunești, județul Gorj, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul pastoral Nr. 5. Evenimentul a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu la biserica cu hramul ,,Sf. Cuv. Parascheva” din Parohia Magherești. În cuvântul de învățătură, Părintele Protoiereu Spilcă Ion a vorbit despre foloasele duhovnicești pe care credinciosul le primește prin participarea cu credință la sfânta slujbă a Maslului. De asemenea, referindu-se la pericopa evanghelică care s-a citit în Duminica a 16-a după Rusalii, sfinția sa a arătat că talanții sau darurile pe care le primim de la Dumnezeu se cer cultivate cu hărnicie și smerenie, întrucât orice dar primit implică și multă responsabilitate înaintea Dăruitorului. Un cuvânt de învățătură a ținut și Părintele paroh Mărgărit Simion în care a subliniat importanța rugăciunii de obște. La final, a mulțumit preoților și credincioșilor pentru prezența în număr mare, invitându-i pe toți la agapa frățească organizată de parohie.

(Pr. Murgiuc Marius)