Cercul Pastoral Valea Stanciului, din Protoieria Băilești, județul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 12 februarie 2024, preoții doljeni din Cercul pastoral Valea Stanciului, Protoieria Băilești, s-au întâlnit împreună cu Părintele Protoiereu Neacșu Cătălin în Parohia Sf. Nicolae, din localitatea Comoșteni, la invitația părintelui paroh Nicola Alin Constantin. Întrunirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, în cadrul căreia preoții s-au rugat pentru sănătate sufletească și trupească a credincioșilor. La sfârșitul slujbei Părintele Protoiereu Neacșu Cătălin a ținut un cuvânt de învățătură unde a vorbit despre rugăciunea de obște, aducând aminte de cuvintele Sf. Apostol Iacov 5,16: „Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului”.

(Pr. Gavrilă Costel)