Întâlnire dedicată Sf. Grigorie Teologul în cadrul Cercului Literar Patristic ,,Fluierul cel Păstoresc”

Evenimente Proiecte

În ziua de 12 februarie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părintelui Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la Seminarul Teologic Ortodox ,,Sfântul Grigorie Teologul” s-a desfășurat Cercul Literar Patristic ,,Fluierul cel Păstoresc”, coordonat de către Pr. Dr. Lupu Adrian- consilier sectorul învățământ al Arhiepiscopiei Craiovei și Pr. Prof. Dr. Sperlea Cristin-Alexandru. În cadrul Cercului a fost prezentat un proiect PowerPoint cu tema ,,Sfântul Grigorie Teologul – Iubitorul Preasfintei Treimi’’, realizat de către elevii Lăzărică Teodor-Marian, Voinea Mario-Cristian și Măceșanu Ștefan din clasa a XI-a. Întâlnirea a fost moderată de către Pr. Prof. Dr. Sperlea Cristin-Alexandru, care în cuvântul de  deschidere a prezentat scopul și obiectivele activității. Invitat special a fost P.C. Pr. Dr. Dogaru Corneliu, ecleziarhul Sfintei Catedrale Mitropolitane din Craiova, care a vorbit despre preoție în învățătura Sf. Grigorie Teologul. În finalul activității, P.C. Pr. Vintilă Belcineanu, directorul Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” – Craiova a subliniat importanța majoră pe care o are teologia Sf. Grigorie Teologul în viața unui elev seminarist.