Slujbă de mulțumire pentru 10 familii din Parohia Motru II, Protoieria Târgu-Jiu Nord

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în data de 24 februarie 2024, la Parohia Motru II, cu hramul „Sfânta Treime și Sfânta Cuvioasă Parascheva”, din Municipiul Motru, județul Gorj, s-a oficiat ,,Slujba de mulțumire” pentru 10 familii cu ocazia împlinirii a 50 de ani de împreună-viețuire. Merită precizat faptul că evenimentul a devenit o tradiţie în comunitatea motreană. În fiecare an, în ziua de 24 februarie, toate familiile care împlinesc 50 de ani de la căsătorie participă la slujba oficiată în biserica parohială, spre a aduce mulțumire lui Dumnezeu pentru binefacerile primite.

Slujba a fost săvârșită de părintele paroh Zglobiu Dan și părintele slujitor Breană Marius. La final, părintele Zglobiu a rostit un cuvânt de învățătură, în care accentul a fost pus pe mulțumirea cu care suntem datori toți înaintea lui Dumnezeu. La acest eveniment a fost prezent domnul Morega Cosmin, primarul Municipiului Motru, care a felicitat cele 10 familii participante, din partea autorităților locale.

(Pr. Cruceru Valerian)