Întâlnire a responsabililor cu cateheza și activitățile cu tinerii din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Departamentul de Tineret și Catehizare a organizat în perioada 28-29 februarie 2024 o întâlnire de lucru cu responsabilii de cateheză și activități cu tinerii din Arhiepiscopia Craiovei.

Întâlnirea a avut loc la Craiova în data de 28 februarie, la Centrul „Mitropolit Firmilian” cu Protoieriile Craiova Sud, Craiova Nord și Băilești, iar în data de 29 februarie, la Biserica Înălțarea Domnului, din Târgu Jiu, cu Protoieriile Târgu Jiu Sud, Târgu Jiu Nord și Târgu Cărbunești.

Evenimentul a fost moderat de către Părintele Inspector Ștefan Bărbulescu, coordonatorul Departamentului de Tineret și Catehizare, care în debutul întâlnirii a prezentat participanților noua structură a Departamentului și proiectele în desfășurare: „Suntem la un nou început de drum. Departamentul de Tineret și Catehizare are o nouă structură în ceea ce privește activitatea de tineret și catehizare. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu au fost numiți, de către PC. Părinți Protoierei, responsabili pe fiecare Protoierie, pentru activitățile cu tinerii și catehizare, după cum urmează: Protoieria Craiova Sud – Preot Cosmin Dorobăț, Protoieria Craiova Nord – Preot Bogdan Băcescu, Protoieria Băilești – Preot Daniel Țenea, Protoieria Târgu Jiu Sud – Preot Daniel Foanene, Protoieria Târgu Jiu Nord – Preot Marius Breană și Protoieria Târgu Cărbunești – Preot Ionuț Ciungu. Alături de preoții coordonatori de Protoierie, au fost selectați cei mai buni patru preoți pe activități cu tinerii și catehizare, din fiecare Protoierie care vor implementa în anul 2024, agenda catehetică stabilită. Tot în cadrul Departamentului își desfășoara activitatea și ONG-urile: Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români, filialele Craiova și Târgu Jiu și Fundația Societatea Ortodoxă a Femeilor din Craiova. În ceea ce privește proiectele în desfășurare ale Departamentului amintim:

  • proiectul catehetic și activități cu tinerii, din care fac parte 26 de parohii;
  • proiectul antidrog – de prevenire și combatere a consumului și traficului de substanțe interzise. Proiect de care au beneficiat 580 de elevi din toate liceele din Craiova, în anul 2023. Proiect realizat în parteneriat cu Inspectoratul Județean de Poliție, Antidrog, Inspectoratul Școlar Județean, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională, Centrul de Detenție și Asociația Vasiliada;
  • activitățile din luna pentru viață – luna martie, care implică organizarea unor evenimente de conștientizare a societății cu privire la nevoia de sprijin și consiliere a femeilor în criză de sarcină, activități precum: marșul pentru viață, vizitarea centrelor maternale, împădurire în amintirea copiilor nenăscuți, crosul pro-viață, conferință și curs de formare cu un invitat pro-viață;
  • înființarea Centrului de consiliere și informare „Sfânta Ana”, de sprijinire a femeilor în criză de sarcină în parteneriat cu Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” din Craiova;
  • organizarea Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Oltenia, în perioada 21-22 iunie (Craiova și Turburea) pentru un număr de aproximativ 300 de tineri și organizarea a trei tabere de vară după modelul „Tabăra din inima satului”;
  • formarea a 14 tineri din eparhie ca voluntari pentru taberele din vară. Tineri vor participa la două sesiuni de formare gratuite susține de Asociația Tinerilor Creștini Ortodocși Români Banatul de Munte;
  • înființarea unui centru de tineret în eparhie, până la sfârșitul lunii octombrie;
  • coordonarea celor 60 de parohii participante în cadrul Concursului Național Catehetic din Patriarhiei Române”.

În continuarea întâlnirii, preoții prezenți au participat la o sesiune de lucru pe echipe, în cadrul căreia au venit cu sugestii și propuneri pentru activitățile viitoare. Fiecare grup catehetic are datoria de a susține minim o activitate și o cateheză pe lună din cele propuse în agenda catehetică. De asemenea, preoții pot adapta tematica catehetică la nevoile și specificul parohiei. Printre hotărârile luate în cadrul întâlnirii s-a stabilit organizarea unor cursuri de formare pentru preoții participanți în programul catehetic, precum și posibilitatea organizării taberelor de vară în cât mai multe parohii.

(Pr. Ștefan Bărbulescu)