O nouă activitate dedicată tinerilor din Parohia Grecești, Protoieria Craiova Nord

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 6 martie 2024, Grupul de tineri al Parohiei Grecești din Protopopiatul Craiova Nord a mers în vizită  la Biblioteca Județeană ,,Alexandru si Aristia Aman” Craiova. Însoțiți de părintele Popa Marcel Mugurel și alături doamnele Prof. Lavinia Matei și Prof. Ecaterina Bogdan, copiii au prezentat expoziția de mărțișoare „Tradiția mărțișorului la sat” și au povestit  despre legenda mărțișorului. Au vizitat apoi Casa Memorială „Elena Farago”, secțiile Bibliotecii Județene, Muzeul Cărții și Exilului Românesc, precum și Centrul Constantin Brâncuși. Activitatea a avut loc în cadrul Concursului Național Catehetic ,,Hristos – Cuvântul care vindecă!”.

,,Prin această activitate am dorit să aducem în mijlocul tuturor celor prezenți realitatea mărțișorului așa cum a fost și este văzută la țară.  Tinerii parohiei Grecești au confecționat, îndrumați și ajutați de bunici și părinți, mărțișoare tradiționale împletite din lână, pictate pe piele, confecționate din lemn., toate aceste amintind de mărțișorul lucrat manual cu trudă pentru persoana dragă. La sfârșitul activității, copiii au oferit cu multă căldură mărțișoare tradiționale tuturor doamnelor prezinte și nu numai. Mulțumim pe acestă cale tuturor celor implicați: cadrelor didactice de la Școala Gimnazială Grecești, doamnei Prof. Ecaterina Bogdan și, nu în ultimul rând, Bibliotecii Județene ,,Alexandru și Aristia Aman” Craiova pentru primirea călduroasă, dar și pentru toate informațiile prețioase cu care i-au răsplătit pe copii”, ne transmis părintele paroh Popa Marcel Mugurel.