Proiectul „Mărțișor muzical”, desfășurat de Liceul Teologic din Târgu-Jiu

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 8 martie 2024, la Târgu Jiu a avut loc o manifestare cultural artistică dedicată Zilei Internaționale a Femeii. Proiectul a fost intitulat „Mărțișor muzical”. Evenimentul a început la ora 12.00 și s-a desfășurat în curtea Bisericii „Sfânta Treime”, din zona Piața Mică, din Târgu Jiu. Și-au dat concursul: Corul „Vox Divina” al Liceului Teologic, coordonat de Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, clasa I a Liceului Teologic, coordonați de Prof. Înv. primar Mihăilescu Ana, prin punerea în scenă a poeziei „Șase pui și-o biată mamă”, de Vasile Militaru și Grupul folcloric „Liceeni Band” al Liceului Teologic.

La final, Pr. Prof. Ștefan Cristi Vătafu a mulțumit Părintelui Mitropolit Irineu pentru purtarea de grijă și sprijinul acordat Liceului Teologic. De asemenea, a mulțumit Primăriei Târgu Jiu și domnului primar Marcel Romanescu, pentru finanțarea proiectului care a avut ca scop achiziționarea de tehnică audio și a unui număr de 70 de tricouri personalizate pentru elevii Corului „Vox Divina”. Nu în ultimul rând, a mulțumit tuturor cadrelor didactice și elevilor implicați în proiect. După eveniment, elevii clasei I au dăruit celor prezenți și trecătorilor obiecte de artizanat confecționate de către ei. Manifestarea face parte dintr-un proiect cultural mai amplu desfășurat cu sprijinul Primăriei Târgu Jiu și care cuprinde mai multe concerte ale Corului „Vox Divina” în Municipiul Târgu Jiu, programate pentru perioada următoare.

(Arhid. Prof. Nicușor Lăzărică)