Activitate religios-filantropică desfășurată în Parohia Brătuia, din Protoieria Târgu-Jiu Sud, județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în Parohia Brătuia s-a desfășurat cea de-a doua întâlnire a grupului de tineri în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”. Părintele Gheorghe Oproiu a susținut cateheza „Suferința și rugăciunea salvatoare”. Tinerii au descoperit că rugăciunea în suferință apropie sufletul cel mai mult de Dumnezeu și că durerea trupului și suferința sufletului înseamnă o deschidere spre spiritual, o reluare a rugăciunii, a relației între suferind și Doctorul Suprem. De asemenea, s-a desfășurat și activitatea filantropică „Iubirea prin fapte, ajutorarea celor aflați în suferință”, unde o parte din grupul de tineri, împreună cu pr. Gheorghe Oproiu, au vizitat o credincioasă grav bolnavă din parohie, au stat de vorbă cu aceasta, au încurajat-o și i-au dăruit un pachet cu alimente.

(Pr. Daniel Foanene)