Activitate filantropică desfășurată de elevii Liceului Teologic din Târgu-Jiu

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, elevii Liceului Teologic „Sf. Nicodim” Târgu-Jiu, în perioada 05-12 martie 2024, au confecționat mărțișoare, felicitări și diverse lucruri hand-made pe care le-au expus spre vânzare, pentru două cazuri umanitare. Suferința fizică, lipsa banilor pentru nevoile zilnice și sumele necesare pentru medicamente și tratamente reprezintă definirea acestor două situații pentru care  s-a creat această mobilizare. Acest demers s-a făcut și cu sprijinul Primăriei Municipiului Târgu-Jiu, care a pus la dispoziție o căsuță pe centrul orașului, în zona pietonală, unde trecătorii s-au bucurat de ce au putut cumpăra și mai ales de faptul că au putut sprijini cauza binefăcătoare de întrajutorare a aproapelui. În urma activității, s-au strâns 4100 de lei, care vor ajunge în conturile familiilor aflate în nevoie. În calitate de director, părintele Prof. Vătafu Ștefan-Cristi a felicitat inițiativa și implicarea elevilor, alături de cadrele didactice.