Pelerinaj organizat de Parohia Braniște II Ișalnița, Protoieria Craiova Nord

Evenimente Pelerinaje

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, prin purtarea de grijă a preacucernicului părinte protopop Cojocaru Cristian, credincioșii din Parohia Braniște II Ișalnița, Protoieria Craiova Nord, au plecat în pelerinaj, în Duminica Ortodoxiei, la mănăstiri mehedințene, pelerinaj organizat prin Centrul de Pelerinaj „Sfântul Nicodim” al Arhiepiscopiei Craiovei.

La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din municipiul Drobeta Turnu Severin, cu binecuvântarea ierarhului locului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, părintele Lucian Dodenciu și credincioșii prezenți, au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, unde s-au împărtășit cu Sfântul Trup și Sânge al Domnului nostru Iisus Hristos. La final, pelerinii sosiți din Arhiepiscopia Craiovei, au fost invitați la Centrul eparhial de Preasfinția Sa, unde a urat bun venit celor sosiți și a adresat un cuvânt de folos duhovnicesc, pentru perioada în care ne aflăm, Postul Sfintelor Paști. Cu multă bucurie sufletească am plecat din vechiul orașul de pe malul Dunării, Drobeta, mergând mai apoi spre alte două vechi vetre monahale: Mănăstirea Topolnița și Mănăstirea Coșuștea Crivelnic, ctitorite de Sfântul Nicodim de la Tismana și de ucenici ai acestuia.

           (Pr. prof. Lucian Dodenciu)