Cercul pedagogic al profesorilor de religie, nivel gimnazial, din județul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 29 martie 2024, s-a desfășurat Cercul pedagogic al profesorilor de religie de la nivelul învățământului gimnazial, din județul Dolj. Evenimentul a fost găzduit de Școala Gimnazială Bucovăț. Tema cercului a fost intitluată: „Compasiune și înțelegere față de cei bolnavi, pildă dată de Sfinții tămăduitori. Anul 2024, anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”.

Cuvântul de deschidere i-a aparținut doamnei Prof. dr. Iuliana Gheorghe, inspector școlar al ISJ Dolj, care a mulțumit gazdelor, organizatorilor și tuturor profesorilor pentru prezență. Cuvântul de binecuvântare din partea Părintelui Mitropolit Irineu a fost transmis de către Pr. Dr. Adrian Lupu, consilier eparhial pentru Sectorul Învățământ al Arhiepiscopiei Craiovei. De asemenea, sfinția sa a prezentat proiectele educaționale care se desfășoară în prezent în Arhiepiscopia Craiovei, îndemnându-i pe profesorii de religie să colaboreze cu preoții din parohii.

Activitatea metodică și de perfecționare a profesorilor de religie a fost coordonată de prof. Ramona Enculescu, prof. Loredana Nicolae, prof. dr. Mihaela Ouatu și a debutat cu prezentarea unui material teoretic și a unor exemple de bună practică din activitatea doamnei profesor Nicoleta Pascu de la Școala Gimnazială Bucovăț. În a doua parte a activității cercului pedagogic s-au desfășurat trei workshopuri moderate de prof. Claudia Ivașcu, pr. prof. dr. Lucian Dodenciu, arhid. prof. dr. Angel Cristian Stăiculescu, în cadrul cărora profesorii de religie au discutat despre metodele de lucru folosite în activitatea didactică. Pr. Prof. Vintilă Belcineanu, Director al Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” din Craiova a prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2024-2025.