Activități catehetice în Parohiile Brătuia și Bălăcești, din Protoieria Târgu-Jiu Sud

Evenimente Proiecte

În Parohia Brătuia, prin implicarea pr. Gheorghe Oproiu, s-a organizat cea de-a treia întâlnire în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, la Școala Gimnazială Nr. 1 Dănești. A fost susținută cateheza „Sfinții Doctori fără de arginți”, unde copiii au descoperit că această categorie de sfinți care au fost medici, practicând medicina fără a primi avantaje materiale, au unit știința medicală cu rugăciunea și s-au lăsat purtați de Bunul Dumnezeu în lucrarea lor de vindecare a oamenilor aflați în grele suferințe. De asemenea, s-a desfășurat și o amplă activitate educativ-informativă „Diferiți dar totuși la fel. Grija față de persoanele cu dezabilități” și ,,Importanța respectării regulilor de igienă personală”, unde copiii au învățat că fiecare om trebuie acceptat de ceilalți oameni așa cum este, cu personalitatea și cu nevoile lui. S-a prezentat și cum trebuie respectate regulile de igienă personală pentru a avea o viață sănătoasă. La realizarea acestei ample activități, alături de copii, s-au aflat doamnele învățătoare Liana Camelia Ciuclea și Persida Daciana Modroiu Ionici, doamnele asistente medicale Elena Stănoiu și Ramona Cherciu, din cadrul compartimentului de asistență socială al Primăriei Dănești, domnul director Valentin Tîlvescu, precum și domnul Grigore Alin Holingher, profesorul de religie.

În Parohia Bălăcești, preotul Buicu Ion a susținut cea de-a treia întâlnire  în cadrul Concursului Național Catehetic ,,Hristos – Cuvântul care vindecă” la Școala Antonie  Mogoș, din parohia Ceauru, susținând cateheza ,,Sfinții Doctori fără de arginți” în fața copiilor de la clasa a VII-a și a preotului profesor Feraru Bogdan. După terminarea expunerii copiii au pus întrebări și au primit răspunsuri lămuritoare de la preotul Buicu Ion. De asemenea, s-a vorbit și despre meseria de medic prin care Dumnezeu lucrează și dăruiește sănătate de cele mai multe ori.

(Pr. Foanene Daniel)