Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, își sărbătorește ocrotitorul duhovnicesc

Evenimente

Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, își sărbătorește sâmbătă ocrotitorul spiritual – Sfântul Sfințit Mucenic Irineu, Episcop de Sirmium.

Mitropolitul Irineu al Olteniei a început studiile teologice la Seminarul din Craiova, în anul 1975, și le-a continuat ulterior la Institutul Teologic din București, în perioada 1981-1985.

După absolvirea Institutului Teologic din București intră în viața monahală la Mănăstirea Frăsinei.

Tot în 1985, se înscrie la cursurile de doctorat oferite de aceiași instituție academică, preocupându-se în speciale de scrierile Sfinților Părinți. Între anii 1986-1987 urmează cursurile de limbă și literatură franceză la Facultatea de Litere din Grenoble, motiv pentru care în anul 1987 alege să își continue studiile doctorale la Institutul Saint Serge din Paris, pe care le finalizează în 1990.

În ultimul an petrecut ca doctorand, urmează cursurile de limbă engleză la Londra, iar ulterior, între 1990-1991, urmează cursuri de arheologie biblică la Institutul de Arheologie Biblică din Tantur, Ierusalim.

La 6 septembrie 1991, Sfântul Sinod l-a ales Arhiereu vicar al Episcopiei Râmnicului, fiind hirotonit la 6 octombrie, același an, cu numele de Slătineanul.

Anterior hirotoniei în arhiereu, în perioada 1990-1991, a fost profesor de Istoria Bisericii Universale la Institutul Saint Serge din Paris.

Între 1992-1994, a fost profesor de Istoria culturii și civilizației bizantine la Facultatea de Teologie din Craiova; din 1994, profesor de Teologie Dogmatică și Teologie Morală la aceeași facultate (titular din 1997).

În anul 1999 devine profesor de Teologie Morală la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu, iar în 2004 a fost ales șef de catedră a departamentului Teologie Sistematică – Practică la Facultatea de Teologie din Craiova.

În perioada 2002-2005 urmează cursurile de doctorat, specialitatea Drept civil, la Facultatea de Drept din Craiova, titlul de doctor în 2005 cu teza Raportul dintre preceptele morale creștine și normele juridice.

A fost ales Mitropolit al Olteniei în data de 8 iulie 2008, fiind întronizat în același an, în data de 27 iulie.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu