Activitate religioasă desfășurată de Parohia Mătăsari II, din Protoieria Târgu-Jiu Sud

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la inițiativa părintelui paroh Purcel Dumitru, la Parohia Mătăsari II, în ziua de 11 aprilie 2024, de pomenirea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, după săvârșirea Sfintei Liturghii a darurilor mai înainte sfințite, elevii Liceului Mătăsari din clasele primare au primit Sfânta Taină a Împărtășaniei. Elevii au fost însoțițit de doamnele învățătoare Goșea Mihaela și Țuncu Liliana. Activitatea s-a desfășurat în baza parteneriatului dintre Parohia Mătăsari II și Liceul Mătăsari.

„Este o mare bucurie pentru parohia noastră să avem în mijlocul nostru copiii de la Liceul Mătăsari în perioada Postului Mare. De fiecare dată, îi așteptăm cu drag și ne dorim să continuăm aceste activități educativ-religioase cu toți elevii din școală și din oraș. Felicităm cadrele didactice care le îndrumă pașii către sfânta biserică și îi însoțesc de fiecare dată”, ne-a transmis părintele Purcel Dumitru.