Prăznuirea Sf. Ier. Calinic de la Cernica, la Mănăstirea Popânzălești, din județul Dolj

Dolj Evenimente Manastiri

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la Mânăstirea „Sf. Ierarh Calinic de la Cernica” – Popânzălești, în ziua de 11 aprilie 2024 a avut loc prăznuirea ocrotitorului spiritual al mânăstirii. În acest sens s-a săvârșit mai întâi slujba Dumnezeieștii Liturghii a Darurilor mai înainte sfințite de către un sobor de preoți și diaconi, după care a urmat rânduiala Parastasului pentru ctitorii, slujitorii și viețuitorii mânăstirii. Cuvântul de învățătură a făcut referire la viața și minunile Sfântului Ierarh Calinic, dar a conținut și îndemn spre pilda de viețuire deosebită a sa. De asemenea, a fost evidențiată în mod deosebit râvna pe care Sf. Ier. Calinic a avut-o către nevoință și către revigorarea vieții creștine a vremii sale.

(Pr. Cruceru Valerian)