Activități educativ-religioase desfășurate în Parohia Cârbești din Protoieria Târgu-Jiu Sud

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos, Cuvântul care vindecă!”, la Parohia Cârbești din Protopopiatul Tg-Jiu Sud, a avut loc cea de-a treia întâlnire catehetică cu copii de la Școala Gimnazială Drăguțești. Pr. Trufelea Dumitru a prezentat cateheza,,Sfinții Doctori fără de arginți, tămăduitori ai sufletelor și trupurilor”. Cateheza a fost susținută în biserica din Cârbești cu hramul „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare”. Copiilor li s-au prezentat viețile sfinților doctori fără de arginți Chir, Ioan, Pantelimon și Ermolae, dar și cum aceștia au avut calitatea de vindecători sufletești și trupești, împletind rugăciunea cu știința medicinei. Copii au înțeles că acești medici ai acelor vremuri, din dragoste față de Dumnezeu dar și de aproapele, nu pretindeau nici un avantaj material pentru serviciile lor.

După cateheză, o parte din grupul catehetic de la Parohia Cârbești,  în frunte cu domnul inginer silvic Militaru Silviu și cu părintele Trufelea Dumitru, au desfășurat activități de plantare a unor copăcei în apropierea Cantonului Silvic Tâlvești dar și de întreținere al unor puieți din pepiniera Cantonului.

(Pr. Daniel Foanene)