Vernisajul Expoziției Regionale de Arte Vizuale „SACRUL ÎN ARTĂ”

Evenimente Proiecte
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Filiala Târgu Jiu a UAP din România în colaborare cu Filialele Craiova și Râmnicu Vâlcea ale UAP din România, în parteneriat cu Centrul de Cercetare, Documentare și Promovare „Constantin Brâncuși” și Universitatea din Craiova/Facultatea de Teologie Ortodoxă/Domeniul Arte Vizuale, organizează Joi 18 Aprilie 2024, ora 18.00, la Galeriile de Artă „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu, Strada Traian nr. 27, vernisajul Expoziției Regionale de Arte Vizuale „SACRUL ÎN ARTĂ”.
Expoziția celor trei filiale ale Uniunii Artiștilor Plastici din România este dedicată Sărbătorilor Pascale, cuprinde lucrări de artă laică și religioasă, fiind un eveniment artistic dedicat momentelor spirituale pe care urmează să le trăim. Expun artiștii: Alexandrina Bădescu, Georgiana Brandt, Cristina Cioplea, Pompiliu Ciolacu, Marcel Duțu, Corneliu Drăgan Târgoviște, Bogdan Epure, Ion Filigean, Vasile Fuiorea, Mariana Frățița, Iliana Gheorghiu, Florin Gheorghiu, Armand Landh, Andreea Medar, Petre Virgiliu Mogoșanu, Ana-Daria Ionescu Haidău, Cătălin Negrea, Gheorghe Plăveți, Emilian Popescu, Lucica Popescu, Theodora Scurtu, Daniel Semenescu, Laura Semenov, Constantin Semenov, Constantin Stan Neacșu, Anca-Maria Stănciulescu, Ștefan Strâmtu, Laurențiu Stoicu, Marius Turaiche, Daciana Ungureanu, Petti Velici. Curatori: Vasile Fuiorea, Florin Gheorghiu, Armand Landh. Expoziția este deschisă publicului în perioada 18 Aprilie – 08 Mai 2024.
(Conf. univ. dr. Vasile Fuiorea)