Activitate filantropic-religioasă desfășurată de Parohia Turcenii de Sus, în colaborare cu Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” Craiova

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, în cadrul anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor , Parohia Turcenii de Sus, din Protoieria Târgu-Jiu Sud, alături de Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” – Craiova, reprezentată prin doamna Bursuc Adriana, a desfășurat o activitate filantropic-religioasă la Spitalul de Psihiatrie din orașul Turceni. În dimineața zilei de 16 aprilie 2024, preoții Parohiei Turcenii de Sus au oficiat  Taina Sfântului Maslu pentru bolnavi,  pentru personalul medical și îngrijitor. La final, toți bolnavii au primit daruri din partea fundației amintite, aducând astfel o mângâiere și alinare sufletească și trupească pentru cei care se află în suferință. De asemenea, s-a adresat un cuvânt de învățătură și de întărire sufletească.

(Pr. Bușe Petre)