Învierea Domnului ‒ Calea spre Lumină ‒ Expoziţie şi atelier în cadrul Universităţii din Craiova

Anunțuri Evenimente
Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în perioada 22-24 Aprilie, la Universitatea din Craiova, vor avea loc două evenimente organizate de Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova şi de Biblioteca Universităţii din Craiova.
Calendarul evenimentelor este următorul:
1. Luni, 22 Aprilie a.c., de la ora 12:00, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, în Muzeul „Sfântul Nicodim de la Tismana”, va avea loc vernisajul expoziţiei de carte şi icoană cu tematică pascală, intitulată „Învierea Domnului ‒ Calea spre Lumină”;
La vernisajul expoziţiei vor lua parte Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Pr. Conf. Univ. Dr. Ivan Adrian, decanul instituţiei gazdă şi Doamna Prof. Univ. Dr. Habil. Carmen Banţa, Directorul Bibliotecii Universităţii din Craiova.
2. Miercuri, 24 Aprilie a.c., de la ora 12:00, la Sala de Lectură Multidisciplinară nr. 277, Sediul Central al Universităţii, va avea loc atelierul „Resurse electronice accesibile în cadrul Universității din Craiova”. Seminarul interactiv va fi susţinut de Doamna bibliotecar Georgeta Pădureanu, fiind abordate teme legate de accesul la cataloagele online, la bazele de date internaţionale, la cărţile digitale (e-books) ş.a.
Accesul la cele două evenimente este gratuit şi se adresează cadrelor didactice, cercetătorilor, bibliotecarilor, doctoranzilor, masteranzilor, studenţilor din cadrul Universităţii din Craiova.
Expoziţia poate fi vizitată în perioada 22-26 Aprilie.
Proiect cultural al Facultăţii de Teologie Ortodoxă şi al Bibliotecii Universităţii din Craiova
Proiectul cultural din acest an este la a doua serie de evenimente, după cele organizate în anul 2023:
1. Prelegerea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei – „Învierea Domnului în preocuparea omului de astăzi. Retrospective şi actualitate” (5 Aprilie 2023) şi
2. Workshop-ul desfăşurat la sediul Bibliotecii Universităţii din Craiova (6 Aprilie 2023), cu două teme:
„Digitalizarea – o coordonată a lumii moderne” şi
„Crearea unei arhive digitale – Educaţie şi competenţe digitale în Biblioteca Judeţeană «Alexandru şi Aristia Aman»”.