Evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic, în Protoieria Târgu-Cărbunești, județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 18 aprilie 2024, în Protoieria Târgu-Cărbunești, din județul Gorj, s-a organizat evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, etapa pe Protoierie. Evaluarea lucrărilor s-a făcut de către o comisie formată din: părintele protoiereu Spilcă Ion, în calitate de președinte al comisiei, părintele Șuncă Mihalache, responsabil cu cateheza parohială, și părintele Popescu Gabriel, profesor de Religie. În urma deliberării, câștigătorii sunt:

Locul I: Parohia Baia de Fier I, coodonator părintele Ciungu Ionuț

Locul II: Parohia Hirișești, coordonator părintele Popescu Paul Ionuț

Locul III: Parohia Pojogeni, coordonator părintele Chesnoiu Cătălin

Aceste parohii vor participa la etapa Eparhială a Concursului, care se organizează la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei. În cuvântul său de încheiere, părintele protoiereu Spilcă Ion apreciat calitatea lucrărilor și dăruirea preoților participanți: „Mă bucură mult implicarea sfințiilor voastre în cadrul Concursului Național Catehetic de anul aceasta. Apreciez mult dăruirea și jertfa pe care ați făcut-o în implementarea acestor cateheze și acțiuni în parohiile dumneavoastră. Proiectele au fost foarte bune, motiv pentru care ne-a fost foarte greu să facem o departajare între ele. Vă încurajez să continuați aceste activități pe tot parcursul anului, așa încât lumina faptelor voastre bune să lumineze în parohiile în care Dumnezeu v-a așezat preoți. De asemenea, urăm mult succes parohiilor care vor merge mai departe la faza eparhială, de la Craiova”.

            (Pr. Marius Murgiuc)