Evaluarea Proiectelor Din Cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul Care Vindecă” În Protoieria Craiova Nord, Județul Dolj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 22 aprilie 2024, în Protoieria Craiova Nord, din județul Dolj, s-a organizat evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, etapa pe Protoierie. Evaluarea lucrărilor s-a făcut de către o comisie formată din: părintele protoiereu Cojocaru Cristian, în calitate de președinte al comisiei, părintele lector univ. dr. Apostolache Ioniță și doamna Preoteasa Flori Daniela, profesor de Religie.

Parohiile care au participat la această etapă sunt următoarele: Parohia Izvor, preot Ungureanu Marian; Parohia Albești, preot  Ocheșelu Adrian; Parohia Coțofenii din Dos, preot Iordache Florin; Parohia Vârvor, preot Nicola Daniel; Parohia Brabova, preot Bogoslov Marian; Parohia Grecești, preot Popa Marcel Mugurel, Parohia Botoșești-Paia, preot Băcescu Ștefan Bogdan; Parohia Filiași III, preot Șișu Daniel.

În urma deliberării comisiei, parohiile care vor merge mai departe la etapa eparhială, ce se va desfășura la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, sunt următoarele:

Locul I: Parohia Albești, coodonator, preot Ocheșel Adrian;

Locul II: Parohia Vârvor, coordonator, preot Nicola Daniel;

Locul III: Parohia Filiași III, coordonator, preot Șișu Daniel.

În cuvântul său de încheiere, părintele protoiereu Cojocaru Cristian a apreciat calitatea lucrărilor și dăruirea preoților participanți: „Vă felicit pentru dăruirea sfințiilor voastre, în parohiile unde slujiți. Apreciem munca și calitatea activităților, pe care le-ați desfășurat pe perioada implementării proiectelor în parohiile dumneavoastră și vă încurajăm, să aveți aceeași dăruire în activitatea cu tânăra generație, viitorii credincioși maturi ai parohiilor. Dorim mult succes parohiilor și preoților coordonatori, care ne vor reprezenta mai departe!”.

                                                                                              (Pr. prof. Lucian Dodenciu)