Evaluarea Proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul Care Vindecă” în Protoieria Târgu-Jiu Nord, județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul al Olteniei, în ziua de 22 aprilie 2024, la sediul Protoieriei Târgu-Jiu Nord s-a întrunit comisia pentru evaluarea proiectelor din cadrul Concursului catehetic național „Hristos – Cuvântul care vindecă”. Comisia a fost alcătuită din următoarele persoane: Pr. Mărăcine Marian Valentin (protopop al Protoieriei), Pr. Grama Stelian Ovidiu (profesor gradul I la disciplina Religie) și Pr. Breană Marius (responsabil cu cateheza în Protoierie).

În cadrul concursului au participat următoarele parohii: Bălănești (coordonator – Pr. Hirghiduș Remus), Lelești (coordonator – Pr. Pupăzan Sergiu), Runcu (coordonator – Pr. Popescu Vasile), Motru I (coordonator – Pr. Budeanu Daniel), Arcani II (coordonator – Pr. Drăgulescu Florian), Schela (coordonator – Pr. Chirion Dorin), Sf. Apostoli – Târgu-Jiu (coordonator – Pr. Tomescu Ion), Stănești (coordonator – Pr. Popescu Ion), Bălești (coordonator – Pr. Spineanu Adrian) și Sf. Nicolae – Târgu-Jiu (coordonator – Pr. Buțerchi Vasile).

După prezentarea proiectelor de către preoții coordonatori, Comisia de evaluare, ținând cont de criteriile de departajare, a hotărât în unanimitate că proiectele care au obținut cel mai mare punctaj sunt următoarele:

– locul I – Parohia Sf. Apostoli – Târgu-Jiu, coordonator Pr. Tomescu Ion;

– locul II – Parohia Motru I, coordonator Pr. Budeanu Daniel;

– locul III – Parohia Lelești, coordonator Pr. Pupăzan Sergiu.

La finalul întâlnirii, Părintele Protoiereu Mărăcine Marian Valentin le-a mulțumit tuturor participanților pentru activitățile desfășurate în cadrul concursului, a transmis felicitări tuturor colaboratorilor implicați în proiect și a urat succes preoților ale căror proiecte s-au calificat pentru următoarea etapă a concursului catehetic.

(Text și poze: Pr. Cruceru Valerian)