Evaluarea Proiectelor Din Cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul Care Vindecă” În Protoieria Tg-Jiu Sud, Județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 22 aprilie 2024, în Protoieria Târgu-Jiu Sud, din județul Gorj, s-a organizat evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, etapa pe Protoierie. Evaluarea lucrărilor s-a făcut de către o comisie formată din: părintele inspector Neofit Stănciulescu, în calitate de președinte al comisiei, părintele profesor Dumitru Feraru și părintele Mădălin Țicleanu.

Parohiile care au participat la această etapă, au fost următoarele:Parohia Rovinari II, preot Foanene Daniel; Parohia Calapăru, preot Bușan Dănuț; Parohia Turceni de sus, preot Bușe Petre; Parohia Bălăcești, preot Buicu Ion; Parohia Miculești, preot Ioan Temistocle; Parohia Brătuia, preot Oproiu Gheorghe, Parohia Piscuri, preot Păsărin Florin Răzvan; Parohia Cârbești, preot Trufelea Dumitru și Parohia Vlăduleni, preot Brănescu Grigore.

În urma deliberării comisiei, parohiile care vor merge mai departe la etapa eparhială, ce se va desfășura la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei sunt următoarele:

  • Locul I: Parohia Rovinari II, coordonator, preot Daniel Foanene;
  • Locul II: Parohia Vlăduleni, coordonator, preot Grigore Brănescu;
  • Locul III: Parohia Piscuri, coordonator, preot Florin Păsărin.

 În cuvântul său de încheiere, părintele Inspector Neofit Stănciulescu a apreciat efortul depus de către părinții coordonatori de a realiza activități deosebite cu tinerii, încurajând continuarea acestor lucrări frumoase și dorind mult succes parohiilor și preoților coordonatori, care s-au calificat la etapa eparhială.

                                                                                              (Pr. prof. Daniel Foanene)