Evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic, în Protoieria Băilești, județul Dolj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 21 aprilie 2024, în Protoieria Băilești, din județul Dolj, s-a organizat evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, etapa pe Protoierie. Evaluarea lucrărilor s-a făcut de către o comisie formată din: părintele protoiereu Neacșu Cătălin, în calitate de președinte al comisiei, părintele Coșeraru Alexandru Ovidiu, responsabil cu cateheza parohială, și doamna profesor Catană Ionela Veronica, profesor de religie. În urma deliberării, câștigătorii sunt:

Locul I: Parohia Urzicuța, coordonator părintele Țenea Daniel Cosmin;

Locul II: Parohia Unirea II, coordonator părintele Boată Ilie;

Locul III: Parohia Comoșteni, coordonator părintele Nicola Alin Constantin.

Aceste parohii vor participa la etapa Eparhială a Concursului, care se organizează la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei. Parohiile câștigătoare au fost premiate de către Protoierie.

(Pr. Gavrilă Costel)