Evaluarea proiectelor înscrise la Concursul Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, în Protoieria Craiova Sud, județul Dolj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 22 aprilie 2024, în Protoieria Craiova Sud, din județul Dolj, s-a organizat evaluarea proiectelor din cadrul Concursului Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”, etapa pe Protoierie. În prezența părintelui protoiereu Grigore Vulcănescu, evaluarea lucrărilor s-a făcut de către o comisie formată din: Pr. Dr. Sorescu Gabriel, Pr. Drd. Ciupagea Norbert și Prof. Dr. Oatu Mihaela-Simona. Parohiile înscrise în concurs au fost: Parohia Celaru II, Parohia Zănoaga, Parohia Sf. Grigorie Decapolitul, Parohia Podari, Parohia Amărăști II, Parohia Ghizdăvești, Parohia Sf. Martiri Brâncoveni, Parohia Sf. Ier. Petru Movilă și Parohia Sf. Ier. Calinic de la Cernica.

În urma deliberării comisiei, parohiile care vor merge mai departe la etapa eparhială, ce se va desfășura la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, sunt următoarele:

Locul I: Parohia Sfinții Martiri Brâncoveni, preot paroh Dorobăț Constantin-Cosmin, cu proiectul „Și eu sunt Samarineanul Milostiv”, colaborator Prof. Cârstea Sorin-Ovidiu;

Locul II: Parohia Sf. Ier. Petru Movilă,  preot paroh Pr. Nincu Mircea, cu proiectul „Iubirea milostivă, pildă dată de sfinții  tămăduitori”, colaboratori: Învățătoare Marin Lucia, de la Școala Gimnazială Gheorghe Bibescu și doamna Enculescu Ramona, profesor de religie;

Locul III: Parohia Celaru II, preot paroh Buzulică Petre, cu proiectul „Biletul de intrare în rai este dat de mesagerii raiului care sunt săracii din viața noastră!”, colaborator: doamna Prof. Pașca Monica, director la  Școala Gimnazială Celaru.

La final, toți participanții au primit daruri din partea Protoieriei, anume o icoană, o carte de rugăciuni către Sfinții doctori fără de arginți și un cartea Micul Molitfelnic.