Slujbă de Tedeum, oficiată la Băilești

Evenimente

Cu ocazia marii sărbători a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul spiritual al Municipiului Băilești, a avut loc o frumoasă ceremonie de aniversare a Forțelor Terestre Române, organizată de Primăria Municipiului Băilești și Casa de Cultura „Amza Pellea”. În cadrul acestui eveniment cultural, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, un sobor de preoți, împreună cu Părintele Protoiereu Neacșu Cătălin, au săvârșit o slujba de Tedeum (mulțumire). Totodată menționăm faptul că la această festivitate a fost prezent și Președintele Senatului României, domnul Nicolae Ciucă, unde a rostit un cuvânt de  recunoștință celor care s-au jertfit pentru patrie  și le-a mulțumit celor care poartă uniforma militară și  își îndeplinesc cu succes misiunile. De asemenea, au fost depuse coroane de flori la Monumentul Eroilor. La sfârșitul ceremoniei a avut loc o prezentare de echipament și tehnica militară de către Brigada Multinațională Sud-Est Craiova.

(Pr. Gavrilă Costel)