Activități educativ-religioase, desfășurate în Parohia Motru II, din Protoieria Târgu-Jiu Nord

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 22-24 aprilie 2024, Parohia Motru II, cu hramul „Sfânta Treime si Sfanta Cuvioasă Parascheva”, în parteneriat cu Școala Gimnazială Nr. 2 din Municipiul Motru, a finalizat proiectul „Iisus Hristos – Vindecătorul sufletului și al trupului”. Proiectul desfășurat de Parohia Motru II a avut scop conștientizarea  tinerilor din grupul parohial de necesitatea păstrării integrității trupești și sufletești în viața fiecărui creștin. Pr. paroh Dan Zglobiu și pr. coslujitor Marius Breană i-au primit în biserica parohială pe tineri, după cum urmează:

– luni, 22 aprilie,  elevii claselor pregătitoare, a V-a A  și a VIII-a A au primit Sfânta Taină a Spovedaniei și  Sfânta Taină a Euharistiei, fiind însoțiți de doamna Fotescu Gabriela, profesor la disciplina Religie și Gurgu Monica, profesor la clasa pregătitoare;

–  în zilele de 23 și 24 aprilie, elevii clasei a V-a B, alături de doamna Nicolcescu Mirela, profesor Biologie, și clasa a  VII-a, alături de doamna Cristina Vălean, profesor Matematică, au participat la Sfânta Liturghie;

– în data de 24 Aprilie, elevii clasei pregătitoare însoțiți de doamna Gurgu Monica, au vizitat „Centru Medical Dr. Bololoi” din Municipiul Motru, unde au fost întâmpinați de doamna Dr. Oana Maria și întreg personalul sanitar. Tinerii au învățat despre alimentație sănătoasă, odihnă, igienă, nutriție și au primit sfaturi importante și cărți care să-i ajute să înțeleagă alcătuirea și funcționarea corpului omenesc.

(Pr. Cruceru Valerian)