Elevii Liceului „Charles Laugier” în vizită la sediul Facultăţii de Teologie din Craiova

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, mai mulţi elevi din cadrul Liceului „Charles Laugier” din Craiova au vizitat  în ziua de 22 aprilie, sediul Facultăţii de Teologie din Craiova. Însoţiţi de prof. Sorin Cârstea, cadru didactic la disciplina Religie, liceenii craioveni au făcut cunoştinţă cu principalele spaţii de lucru din cadrul sediului Facultăţii de Teologie, din Strada Brestei, nr. 24. Însoţiţi de părinţii profesori, oaspeţii au vizitat: atelierele de restaurare aferente Secţiei de Arte Vizuale, biblioteca, câteva săli de curs, Paraclisul închinat „Sfinţilor Serghie şi Vah”, precum şi Aula „Mitropolit Nestor Vornicescu”. În cadrul acestei vizite, elevii Liceului „Charles Laugier”, prin experienţa şi informaţiile dobândite, au evaluat posibilităţile concrete de a deveni studenţi ai Facultăţii de Teologie din Craiova, pentru Secţiile de Teologie Pastorală şi Arte Vizuale.

(Pr. Ioniță Apostolache)