Activități educativ-religioase, desfășurate în Parohia Drăgoieni, din Protoieria Târgu-Jiu Nord

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopu Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 26 aprilie 2024, Parohia Drăgoieni din Protoieria Târgu-Jiu Nord a desfășurat activități educativ-religioase cu elevii din parohie și din clasa pregătitoare de la Colegiul Național „Spiru Haret”, din Târgu Jiu, grup coordonat de domnișoara învățătoare Vasilica Cristina Călescu.

Venind la biserică, copiii intră în contact cu învățătura de credință ortodoxă și cu Sfintele Taine, învățând astfel să Îl iubească pe Mântuitorul Iisus Hristos și să urmeze învățăturile Sale. De aceea, în cadrul Parohiei Drăgoieni, Biserica „Sfânta Treime”, au avut loc astăzi, ca în fiecare an înaintea Sfintelor Paști, activități educativ-religioase, atelier de pictură, încondeiat ouă, olărit și confecționare de mici făclii din ceară naturală. Meșterul popular Dumitru Coneru ne-a făcut bucuria de a ne arată cum se modelează și pictează lutul, impresionându-i pe copii cu creaţiile sale. Le mulțumesc pentru implicare domnului olar, domnișoarei învățătoare și tuturor copiilor și părinților prezenți la activități”, a transmis părintele paroh Stoenoiu Cosmin.