Rezultate de excepție obținute de elevii Seminarului  din Craiova și ai Liceului Teologic din Târgu-Jiu, la Olimpiada Națională de Religie pentru Seminarii și Licee Teologice

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 24-28 aprilie 2024, elevii Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” din Craiova și ai Liceului Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu, calificați la etapa națională, au participat la Olimpiada Națională de Religie pentru Seminariile și Liceele Teologice Ortodoxe, desfășurată la Brașov. Festivitatea de deschidere a avut loc miercuri, 24 aprilie, în istorica biserică „Sf. Nicolae” din Șcheii Brașovului, unde olimpicii din toată țara au primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Laurențiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, urmând apoi cuvintele de întâmpinare transmise de reprezentanții Patriarhiei Române, Ministerului Educației, Inspectoratului Școlar Județean Brașov, autorităților locale și județene.

 A doua zi, joi, 25 aprilie, a avut loc desfășurarea probei scrise a Olimpiadei Naționale, unde, în urma afișării rezultatelor, elevii au obținut următoarele premii:

Seminarul Teologic din Craiova

– elevul Popa Daniel Mihăiță (clasa a X-a), disciplina Studiul Biblic al Noului Testament, a obținut Premiul II, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Gheorghe Pîrva;

– elevul Voinea Mario Cristian (clasa a XI-a), disciplina Istoria Bisericii Ortodoxe Române, a obținut Mențiune, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Dr. Cristin Sperlea;

– elevul Dinuți Liviu Sebastian (clasa a IX-a), disciplina Studiul Biblic al Vechiului Testament, a obținut Mențiune, avându-l coordonator pe Arhid. Prof. Dr. Angel Stăiculescu;

– elevul Guran Cristian (clasa a XII-a), disciplina Dogmatică, a obținut Mențiune, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Dr. Cristin Sperlea;

Liceul Teologic din Târgu-Jiu

– eleva Giurgescu Denisa Mădălina, (clasa a IX-a), disciplina Studiul Biblic al Vechiului Testament, a obținut Premiul Special, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Dr. Nicușor Popescu;

– elevul Popescu Ion Octavian, (clasa a X-a), disciplina Studiul Biblic al Noului Testament, a obținut Premiul Special, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Pădureanu Ionuț;

– elevul Trîncă Nicolae Valentin, (clasa a XI-a), disciplina Istoria Bisericii Ortodoxe Române, a obținut Premiul Special, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Dr. Nicușor Popescu;

– elevul Bălan Cristian Vasile, (clasa a XII-a), disciplina Dogmatică, a obținut Premiul Special, avându-l coordonator pe Pr. Prof. Dr. Ionașcu Gheorghe.

Olimpicii din Arhiepiscopia Craiovei au fost însoțit de Pr. Prof. Dr. Emil Manea și de doamna Prof. Ana Mihăilescu. Festivitatea de premiere, precedată printr-o slujbă de Te-Deum, a avut loc sâmbătă, 27 aprilie, în Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”, Piața Sfatului Brașov, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.