Proiectul „Bucuria de a fi împreună” – Asociația Vasiliada

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, părintele Mihail Florin, președintele Asociației Vasiliada și părintele Sorin Pârvănescu, director al Centrului de Zi pentru Persoane fără Adăpost, au servit masa de Paști oferită de Părintele Mitropolit cu acești oameni ai centrului. Nu există oboseală pentru preoții misionari în filantropie, există dăruire, bunătate și milostivire. De la biserică, s-au oprit aici, au oferit Sfintele Paști, au servit masa, au ciocnit ouă, au povestit și i-au îndrumat spre bine și frumos.

„Acești oameni sunt fii ai Luminii și sunt aici în Centru din cauza unor încercări pe care viața le-a dat pentru mântuirea sufletului. Mă bucur că și astăzi, împreună cu părintele arhidiacon Sorin Pârvănescu, suntem aici pentru a-i susține în cauza lor măreață: pentru unii de a avea un serviciu, pentru alții de a-și întemeia o familie și pentru cei mai mulți, de a-i ajuta să îl regăsească pe Dumnezeu. Tot cu această ocazie, dorim să le mulțumim tuturor oamenilor care au donat în Campania de Paști „Faptele Bune sunt Lumină” și contribuie prin faptele lor bune la dezvoltarea și personalitatea oamenilor nevoiași pe care Asociația Vasiliada le sprijină prin intermediul programelor”, a transmis părintele Mihail Florin.