„Seară culturală”, dedicată elevilor și profesorilor participanți la Olimpiada Națională Interdisciplinară „Cultură și Spiritualitate Românească”

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de joi, 16 mai 2024, la Filarmonica Oltenia din Craiova s-a organizat o „Seară culturală”, dedicată participanţilor la Olimpiada Națională Interdisciplinară „Cultură și Spiritualitate Românească” care se desfăşoară în perioada 15-19 mai la Craiova. Evenimentul a fost organizat, de Sectorul Cultural şi Sectorul de Învăţământ ale Arhiepiscopiei Craiovei, coordonate de părinţii consilieri: Pr. Conf. univ. dr. Adrian Boldişor şi Pr. dr. Adrian Lupu.

Organizatorii şi-au propus să reunească în acest spectacol genuri muzicale diverse care să exprime şi să promoveze tradiţia culturală a regiunii, precum şi bogăţia elementelor folclorice olteneşti. Alături de organizatori, au fost prezenți în sală: Conf. univ. dr. Vasile Timiş, Inspector General la Ministerul Educației Naționale; Arhid. Alexandru Cuţchi, Inspector Patriarhal pentru Sectorul Teologic Educațional al Patriarhiei Române; Pr. Conf. univ. dr. Adrian Ivan, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova; doamna Prof. Aida Ionescu, Inspector Școlar General Adjunct; doamna Prof. Anca Pricină, Inspector Școlar pentru disciplina Limba și Literatura Română, și doamna Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector Școlar pentru disciplina Religie.

Pe scenă au urcat și au interpretat:

  • Formaţia Romantique Cvartet, „Mica Serenadă”, de Wolfgang Amadeus Mozart;
  • Solista Ana Nuță, câștigătoarea marelui Premiu la Festivalul International de Muzică Pslatică – Iași 2022, „Nessun Dorma”, din Opera Turandot de Giacomo Puccini;
  • Corul Ierofonia şi Corul Facultăţii de Teologie din Craiova. Dirijori: Pr. Lect. Univ. dr. Adrian Mazilița și Protodiacon Lect. Univ. dr. Victor Șapcă, piesele „Rugăciune”, armonizată de Theodor Teodorescu, pe versuri de Mihai Eminescu; „Sara pe deal”, de Mihai Eminescu, solist Protodiacon Lect. Univ. dr. Victor Șapcă şi „Imnul” Întâlnirii tinerilor creștini din Oltenia, pe versuri de Pr. Lect. Univ. dr. Ioniță Apostolache, melodie de Protodiacon Lect. Univ. dr. Victor Șapcă;
  • Comunitatea elenă din Craiova, dansuri tradiţionale elene cu Formaţia de dansuri „Irini” şi două cântece greceşti interpretate la chitară de Jacqueline Crăciun şi profesor Eduard Boangiu de la Şcoala Populară de Arte şi Meserii Cornetti, Craiova;
  • Ansamblu Cornetti de la Şcoala Populară de Arte şi Meserii Cornetti, Craiova, elevele Anastasia Boroată și Andreea Joița, profesor coordonator Cristina Giuvelescu şi Ansamblul Folcloric „Hora Moțățeiului”, compus din elevi ai secției externe de dans popular, profesor coordonator Cornel Bădele;
  • Ansamblul folcloric al Facultății de Teologie şi al Seminarului Teologic din Craiova. Coordonatori Pr. Lect. Univ. dr. Adrian Mazilița și Protodiacon Lect. Univ. dr. Victor Șapcă: „Drumu-i lung pe el mă duc” – solist Gheorghe Denis; „Cântec de cătănie” – solist Cazan Alexandru; „Of măi dor” şi „M-a făcut muica oltean”;
  • Ansamblul de dansuri populare „Juveţii de la Coşuna” ai Seminarului Teologic Ortodox din Craiova, coordonaţi de Pr. Prof. Cristin Sperlea şi Pr. Vintilă Belcineanu – directorul Seminarului Teologic Ortodox din Craiova, împreună cu Ansamblul „Crizantema” al Colegiului Naţional Gheorghe Chițu, cordonatori: Dl. Dir. Iftimov Dumitru, Dna. Dir. Adj. Iftimov Daniela și Dna Prof. Crețu Simona, au prezentat o suită de dansuri tradiţionale.

La final, din partea organizatorilor, doamna prezentatoare Mirabela Gagiu a mulțumit Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, pentru binecuvântarea de a organiza acest eveniment, celor care au interpretat, dar și elevilor și profesorilor prezenți în sală. Parteneri ai acestui eveniment au fost Primăria și Consiliul Local ale Municipiului Craiova, Consiliul Județean Dolj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, Seminarul Teologic din Craiova şi Filarmonica Oltenia.