Tradiționala procesiune cu icoana Sfinților Împărați Constantin și Elena, la Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, luni, 20 mai 2024, în ajunul sărbătorii Sfinților Împărați Constantin și Elena, a avut loc tradiționala  procesiune cu icoana sfinților ocrotitori ai Municipiului Târgu-Jiu. După săvârșirea Vecerniei cu Litie în biserica închinată sfinților celor întocmai cu Apostolii, alaiul, alcătuit din mii de credincioși, sute de preoți, fanfara militară, copii de altar cu icoane în mâini,  tineri cu prapuri și jandarmi cu făclii, s-a îndreptat către Biserica Sf. Voievozi, trecând pe lângă Parcul Central, care găzduiește operele marelui Constantin Brâncuși, pe lângă Primăria Târgu-Jiu și Prefectură.

În fața Bisericii Sf. Voievozi a urmat un moment de rugăciune,  după care, pe zona pietonală, s-a revenit la Biserica Sfinților Împărați Constantin și Elena. Corul Liceului Teologic, preoții și credincioșii prezenți, au intonat cântece bisericești, pe toată durata procesiunii. La organizarea acestui important eveniment religios au colaborat cele trei Protoierii din Județul Gorj, Primăria Municipiului Târgu-Jiu, Jandarmeria Română, Poliția Română și Poliția Locală.

(Text și Poze: Pr. Cruceru Valerian)