Întâlnire a preoților din Cercul Pastoral Tismana, Protoieria Târgu-Jiu Nord

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 23 mai 2024 s-au desfășurat lucrările Cercului Pastoral din zona Tismana, în biserica din Gornovița, Parohia Topești, județul Gorj, la invitația Pr. paroh Pigui Gabriel.

Mai întâi s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, sub protia P.C. Pr. Mărăcine Marian-Valentin, Protoiereu al Protopopiatului Târgu-Jiu Nord, alături de preoții care fac parte din respectivul Cerc pastoral. La sfârșitul slujbei, părintele protoiereu Mărăcine a ținut un cuvânt de învățătură pentru cei prezenți, subliniind importanța păstrării sănătății trupești și sufletești, ca dar al lui Dumnezeu pentru om. De asemenea, s-a menționat și faptul că ne aflăm în an omagial al pastorației persoanelor bolnave, pentru care Biserica se roagă la toate slujbele săvârșite. Totodată, i-a a îndemnat credincioșii către Taina Spovedaniei și către Taina dumnezeieștii Împărtășanii, lăsate nouă de Domnul Hristos tocmai pentru restabilirea și redobândirea sănătății psiho-somatice. Au urmat discuții și problematizări de natură liturgică și administrativă, iar Cercul pastoral s-a încheiat cu o rugăciune de mulțumire către bunul Dumnezeu.

(Pr. Cruceru Valerian)