Sfânta Liturghie şi Sfinţirea Capelei cu hramul „Sfântul şi Dreptul Lazăr”, din comuna Podari, jud. Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în Duminica a IV-a după Sfintele Paști, în ziua de 26 mai 2024, în parohia din comuna Podari, Protopopiatul Craiova Sud, a fost sfinţită capela cu hramul „Sfântul şi Dreptul Lazăr”, în prezenţa unui număr mare de credincioşi.

Delegatul Părintelui Mitropolit Dr. Irineu, Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu,  a menţionat în cuvântul de învăţătură cauza suferinţei în viaţa omului, dar şi rostul acesteia,  după înţelesul textului evanghelic de la Ioan, despre minunea „Vindecării slăbănogului de la Vitezda”. Totodată, Părintele Protoiereu Vulcănescu i-a înmânat, din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Gramata Chiriarhală de mulţumire domnului Aurel Gheorghiţă, primarul comunei Podari, pentru sprijinul acordat în ridicarea capelei mortuare.