Întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Stănești, Protoieria Târgu-Jiu Nord

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 27 mai 2024 a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Stănești, din Protoieria Târgu-Jiu Nord, județul Gorj. Întâlnirea a avut loc în Parohia Voitesti, la biserica cu hramul „Sf. Cuv. Parascheva”, la invitația părintelui paroh Torop Ionuț.

Mai întâi s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, după care Părintele Protoiereu Mărăcine Marian Valentin a ținut pentru cei prezenți un cuvânt de învățătură în legătură cu importanța Tainei la care au participat. Accentul a fost pus pe iubirea lui Dumnezeu față de creație și în special față de om, pentru care Domnul Hristos ne-a lăsat în Biserică Sfintele Taine. De asemenea, a fost subliniată legătura strânsă dintre Taine, ca unele care îi dau omului posibilitatea întoarcerii la starea de fiu al lui Dumnezeu. La finalul cuvântului, Părintele Protoiereu a explicat necesitatea Tainelor în viața noastră, și a arătat de ce Taina Spovedaniei și cea a Dumnezeieștii Împărtășanii ar trebui să fie unite cu cea a Sfântului Maslu. Acestea, deopotrivă, au rol în iertarea păcatelor, în restabilirea sănătății trupești și sufletești, precum și în ridicarea omului dincolo de starea biologică, la viața duhovnicească, prin primirea Trupului și a Sângelui Domnului Hristos, ca Însuși izvor al harului. După rostirea cuvântului de învățătură, au fost discutate aspecte liturgice și administrative specifice, iar la sfârșit s-a înălțat rugăciune de mulțumire către Bunul Dumnezeu.

(Pr. Cruceru Valerian)