Asociația Vasiliada, reprezentată la Adunarea Generală a Federației Filantropia, desfășurată la Sihăstria Putnei

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 27-29 mai 2024, Pr. Dr. Mihail Florin, președintele executiv al Asociației Vasiliada, a participat la Adunarea Generală a Federației Filantropia, desfășurată la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Evenimentul a reunit membrii Consiliului Director și reprezentanți ai organizațiilor membre, pentru a discuta aspecte administrative, financiare și strategice din cadrul federației. Întrunirile au debutat cu Ședința Consiliului Director și Slujba de Te Deum pentru deschiderea Adunării Generale, urmate de Conferința tematică „Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” susținută de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Ca reprezentat al Asociației Vasiliada, Pr. Mihail Florin a fost ales ca membru cu drept de vot în cadrul Consiliului Director al Federației Filantropia. Totodată, membrii prezenți au dezbătut și aprobat Codul etic al Federației Filantropia, au propus organizarea unor cursuri de formare profesională pentru angajații din cadrul ONG-urilor membre și au stabilit ca următoarea întâlnire să aibă loc la finalul acestui an la Chișinău, Republica Moldova. Adunarea Generală reprezintă un moment important pentru evaluarea și planificarea activităților și proiectelor, atât ale Federației Filantropia cât și ale organizațiilor membre.

(Sursă poze: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților)