Lansarea Proiectului „Copiii, moștenitorii cerului”, în Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, din Ișalnița

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei și cu purtarea de grijă a P.C. Părinte Protoiereu Emilian Cimpoieru, de la Protoieria Craiova Nord, în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Ișalnița, în ziua de 30 mai 2024 a debutat prima ediție a proiectului „Copiii, moștenitorii cerului” în cadrul căruia a avut loc o serie de activități dedicate zilei copilului.

Întâlnirea a început cu rostirea Acatistului Sf. Stelian, ocrotitorul copiilor, în prezența a numeroși copii și tineri care au făcut biserica sa fie neîncăpătoare. În continuarea programului, părintele paroh Alexandru Badea a rostit copiilor un cuvânt de învățătură despre importanța Bisericii în viața tinerilor, amintind de îndemnul Mântuitorului: „Lăsați copiii să vină la Mine, că a unora ca aceștia este Împărțita Cerurilor”. De asemenea, părintele a evidențiat importanța împărtășirii tinerilor pentru că aceștia să aibă o dezvoltare sufletească armonioasă, aflându-se în comuniune cu Hristos și cu cei din jurul lor. După cuvântul de învățătură, parohul a invitat copiii să se bucure de activitățile recreative, pregătite cu ajutorul enoriașilor milostivi și a mulțumit tuturor celor care au sprijinit aceasta activitate, cadrelor didactice ale școlii și grădiniței din Ișalnița.

(Tiberiu Ionuț Subașu)