Activități cu tinerii în Parohia Goicea Mică, din Protoieria Băilești, județul Dolj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei și cu purtarea de grijă a P.C. Părinte Protoiereu Cătălin Neacșu, în ziua de 1 iunie 2024  au avut loc o serie de activități dedicate zilei copilului, în Parohia Goicea Mică „Adormirea Maicii Domnului și Izvorul Tămăduirii”. Întâlnirea de început a avut loc în biserică, rostindu-se rugăciuni pentru luminarea minții, în prezența a numeroși copii și tineri care au făcut biserica să fie neîncăpătoare.

În continuarea programului, părintele paroh Alexandru Anghel Roman a rostit copiilor un cuvânt de învățătură despre importanța Bisericii în viața tinerilor, amintind de îndemnul Mântuitorului„Lăsați copiii să vină la Mine, că a unora ca aceștia este Împărțita Cerurilor”. După cuvântul de învățătură, parohul a invitat copiii să se bucure de activitățile recreative pe malul Dăsnațuiului, pregătite cu ajutorul enoriașilor milostivi și a mulțumit tuturor celor care au sprijinit aceasta activitate, anume cadrelor didactice ale școlii și grădiniței. La aceasta activitate au participat și preotul paroh Ciobotea Lucian, de la Parohia Cârna și cântăreții bisericești Bota Stelian, Neagoe Florin Nicolae și Geană Dragoș Florian.

(Pr. Gavrilă Costel)