Activități dedicate tinerilor în Parohia Câlcești, din Protoieria Târgu-Jiu Nord, județul Gorj

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la data de 1 iunie 2024, în Parohia Câlcești din județul Gorj, Protoieria Târgu-Jiu Nord, s-a desfășurat o frumoasă activitate cu copiii. Astfel, la inițiativa Părintelui paroh Antonie Giungălă și cu sprijinul Poliției orașului Tismana, la biserica parohială au fost invitați toți copiii din localitate. Au fost întâmpinați cu jocuri și veselie, cu surprize și cadouri, atât din partea parohiei, cât și din partea polițiștilor prezenți la eveniment. Părintele Antonie a transmis următoarele cuvinte, în legătură cu acest eveniment: „Ne-am sărbătorit copiii din comunitate și le-am arătat cât îi prețuim, urându-le din tot sufletul „La mulți ani!”. A fost ziua în care ne-au arătat din nou cât sunt de talentați, de entuziaști, de bogați sufletește! Au cântat, au dansat, au fost actori, au fost…întruchiparea bucuriei! Aduc mulțumiri tuturor părinților care ne-au fost alături, să putem să-i bucurăm pe cei mici!  Mulțumim polițiștilor de la secția de Poliție a orașului Tismana, pentru participare, atașament și atenția acordată celor mici! Mulțumim copiilor pentru participare și pentru că reușesc să ne reamintească faptul că această latură a copilăriei există în fiecare dintre noi. Însuși Domnul Iisus Hristos ne-a îndemnat să fim precum pruncii, să simțim fiecare bucurie în inimile noastre!”.

(Pr. Cruceru Valerian)